Dla kogo rekonstrukcja ACL?

Nieszczęścia chodzą parami. W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego kolana jest ich znacznie więcej. Pacjenci często zadają sobie dwa podstawowe pytania:

  • czy poddawać się zabiegowi rekonstrukcji?
  • na jaki ośrodek się zdecydować?

Decyzję o poddaniu się operacji rekonstrukcji ACL należy dokładnie przemyśleć. Uszkodzenie tego więzadła wpływa w sposób negatywny na mechanikę stawu, gdyż ACL ma nieocenioną rolę w prawidłowym prowadzeniu ruchu w stawie. Jego niewydolność wiąże się z występowaniem niestabilności, którą pacjenci najczęściej opisują jako ociekanie kolana z następującym po nim bólem. To poważna sprawa, ponieważ każdy taki epizod powoduje uszkodzenie łąkotek oraz chrząstki stawu kolanowego. Im częściej takie sytuacje mają miejsce tym wieksza szansa, że wymienione wyżej struktury w końcu się poddadzą. Jasnym staje się, że należy się tym zająć. Klasycznie leczenie uszkodzeń więzadła dzieli się na zachowawcze i operacyjne. Warto rozważyć, która opcja będzie najlepsza.

Sam zabieg rekonstrukcji nie jest w obecnych czasach czymś nadzwyczajnym. Nowoczesny sprzęt, świetnie wyszkolona kadra, najnowocześniejsze metody operacyjne są dostępne dla szerokiej grupy pacjentów, nie tylko dla elity sportowców. Jednak największym problemem staje się powrót do zdrowia. Perspektywa odzyskania pełnej sprawności dopiero po roku lub dłużej potrafi załamać niejednego. Dzieje się tak, ponieważ pomimo technologii operacyjnej, o której jeszcze 10 lat temu mówiono “kosmiczna”, nie da się przyśpieszyć znacząco fazy regeneracji i odbudowy organizmu. Należy też powiedzieć sobie wprost, że istnieją na świecie osoby, które doskonale poradzą sobie w życiu bez więzadła. Jeżeli dany pacjent prowadzi głównie siedzący tryb życia, nie uprawia sportów czy warto poddawać się zabiegowi oraz w konsekwencji długiej rehabilitacji.

O ile nie jesteś sportowcem wyczynowym, gdyż w takim przypadku sprawa jest oczywista, zapoznaj się z podanymi głównymi przesłankami do poddania się zabiegowi. A zatem kto, naszym zdaniem, bezwzględnie powinien poddać się operacji:

  • “Młodzi”
  • Aktywni
  • O długich kończynach
  • Mobilni

1. Nie staramy się nikogo dyskryminować i dlatego punkt ten umieściliśmy w cudzysłowie. Wiek w tym przypadku nie tyczy się metryki, tylko nastawienia do życia. Jeżeli jesteś osobą pełną energii, lubiącą wyzwania, uczącą się nowych rzeczy to myślimy właśnie o Tobie. I pamiętaj – nie trzeba być sportowcem ekstremalnym by myśleć o sobie w tych kategoriach, bo jeśli np. zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem musisz nauczyć dziecko lub wnuka jeżdzić na rowerze, pływać czy grać w piłkę, albo chcesz chodzić po górach, czy chociażby nie unikać wychodzenia z domu zimą, bojąc się poślizgnięcia to naprawione więzadło na pewno Ci w tym pomoże.

2. Osoby aktywne sportowo i nie tylko. Kontakt z rywalem, zmiany kierunku, nierówne podłoże wydają się oczywistą przesłanką do operacji. Ale często w pracy wymagane jest sprawne przemieszcznia się z miejsca na miejsce, wsiadanie do samochodu, noszenie cięższych przedmiotów, czy bieganie po schodach – i to właśnie w takich sytacjach lepiej więzadło mieć niż nie mieć.

3. Długa dźwignia – tu sprawa jest prosta. Jeśli jesteś wysoki to siły działające na staw są zdecydowanie większe, dlatego aby uniknąć dalszej degeneracji kolana zaleca się zabieg rekonstrukcyjny.

4. Mobilność – osoby o elastycznych stawach, z tendencją do przeprostów powinny zdecydować się na rekonstrukcję uszkodzonego ACL. Ponadprzeciętna ruchomość w stawach wokół, będzie dodatkowo przeciążać kolano, które i tak już jest w opałach.

Jeżeli nadal masz wątpliwości zapraszamy na  konsultację do Centrum Rehabilitacji Osteomedis, w trakcie której postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, oraz wytłumaczymy na czym polega rehabilitacja przed i po operacji. Mając te informacje, poparte naszym bogatym doświadczeniem, zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co dalej…

Nasi partnerzy