Niejednemu z nas zdarzyło się obudzić rano i poczuć wyraźny ból w okolicach żuchwy lub głowy, którego przyczynę trudno było nam jednoznacznie ustalić. Gdy takie dolegliwości powtarzają się cyklicznie, a dodatkowo odkryjemy pojawiające się uszkodzenia (ścieranie) zębów, źródłem problemów może okazać się bruksizm. To mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami, które najczęściej następuje w czasie snu, choć zdarza się także podczas dnia. Z tym schorzeniem zazwyczaj zmagają się osoby w wieku ok. 20-40 lat i chociaż na początku jego objawy nie są wyraźne ani dokuczliwe, bez właściwego leczenia problem może znacząco się pogłębić.
Objawy bruksizmu
Dolegliwość ta potrafi prowadzić do różnorodnych, nierzadko dotkliwych konsekwencji zdrowotnych. Bruksizm przede wszystkim powoduje ścieranie i uszkodzenia uzębienia, a także jego nadwrażliwość. Co więcej, do następstw schorzenia można też zaliczyć:
- ból żuchwy lub głowy (zwłaszcza po przebudzeniu),
- stany zapalne jamy ustnej,
- szumy uszne,
- w skrajnych przypadkach deformacje szczęki,
- uczucie klikania, przeskakiwania w stawie skroniowo-żuchwowym.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Chociaż początkowe stadium bruksizmu nie daje objawów, które byłyby bardzo uciążliwe dla chorego, schorzenie to może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Przyczyny występowania tej dolegliwości bywają zaś różnorodne. Za najczęstsze źródło mimowolnego zaciskania zębów uznaje się kwestie psychologiczne, a więc nadmierny stres i zaburzenia snu, jak również niektóre choroby neurologiczne. Do bruksizmu mogą też prowadzić wady zgryzu, braki w uzębieniu, a także nieprawidłowe napięcie mięśni w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Kompleksowe leczenie bruksizmu
Osoby zmagające się z bruksizmem są narażone na problemy zdrowotne, dlatego skuteczne leczenie schorzenia wymaga dokładnego poznania jego przyczyny, a także pomocy kilku specjalistów. Ważna jest interwencja stomatologa, który zajmie się odbudową uszkodzonych zębów, a często również pomoże zapobiec kolejnym, zakładając specjalną szynę relaksacyjną osłaniającą uzębienie zwłaszcza w nocy. Dentysta zapewni też wsparcie, gdy choroba wynika z niewłaściwego zgryzu albo brakujących zębów.
Kluczowe pozostaje jednak wyeliminowanie źródła bruksizmu, a więc konsultacja z psychologiem bądź neurologiem. Jeśli natomiast problem wynika z nadmiernego napięcia albo dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, pomocy udzieli fizjoterapeuta lub osteopata. W ten sposób możliwe jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowo-powięziowego, zwiększenie elastyczności struktur w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz zmniejszenie bólu.
Terapię stawów skroniowo-żuchwowych dla Pacjentów zmagających się z bruksizmem prowadzimy w Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS w Warszawie. Zapraszamy!