
Do wizyty u lekarza określonej specjalizacji skłania nas przede wszystkim konkretna lokalizacja dolegliwości, z jakimi się zmagamy. Bóle brzucha mogą wymagać interwencji gastroenterologa, przy migrenach może pomóc neurolog, natomiast z problemami ze wzrokiem zwracamy się do okulisty. Niekiedy zdarza się jednak tak, że dolegliwości bólowe występują w kilku obszarach ciała jednocześnie, a specjaliści nie są w stanie ustalić jednoznacznej przyczyny takiego stanu rzeczy. Wówczas powodem może być fibromialgia – schorzenie o nieustalonym podłożu, znacząco obniżające komfort codziennego życia.
Czym jest fibromialgia i jak ją rozpoznać?
Chociaż fibromialgia nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, jej obecność pogarsza jego jakość, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a niejednokrotnie może prowadzić do problemów natury psychicznej. Choroba ta jest bowiem zespołem dolegliwości bólowych mięśni i stawów, pojawiających się w różnych obszarach ciała, niemających wyraźnego podłoża fizycznego. Pacjenci skarżą się na przewlekły ból, a niejednokrotnie także na zmęczenie, sztywność mięśni, problemy ze snem oraz objawy sugerujące choroby określonych narządów wewnętrznych. Co więcej, w fibromialgii pojawiają się też tzw. punkty tkliwe, czyli miejsca na ciele bardzo wrażliwe na ucisk.
Ból niekiedy pojawia się w jednej okolicy, po czym rozprzestrzenia się na mięśnie i stawy całego ciała, nie przemijając nawet przez wiele miesięcy. 3-miesięczny okres trwania dolegliwości jest zresztą jednym z głównych kryteriów rozpoznania fibromialgii. Oprócz tego objawy schorzenia nasilają się rano, a także przy wykonywaniu jednostajnych czynności.
Przyczyny i diagnostyka fibromialgii
Jako że objawy fibromialgii są nieswoiste, bardzo często rozpoznanie choroby zajmuje dużo czasu, gdy pacjent zgłasza się do kolejnych lekarzy, bezskutecznie próbując otrzymać diagnozę. Poza czasem trwania dolegliwości wynoszącym min. 3 miesiące specjalista podejrzewający to schorzenie musi wziąć pod uwagę ponadto obecność bólu w co najmniej 6 obszarach ciała z dziewięciu określonych w ramach metodyki, jak również zaburzenia snu bądź przewlekłe zmęczenie. Konieczne pozostaje też wykluczenie chorób mogących dawać podobne objawy.
Trudność w zdiagnozowaniu fibromialgii potęguje dodatkowo fakt, że nie znamy jej dokładnej przyczyny. Domniemywa się, że źródło choroby leży w nieprawidłowej pracy struktur przewodzących ból w mózgu i rdzeniu kręgowym, a do prawdopodobnych czynników ryzyka należą m.in.:
- skłonności genetyczne,
- choroby zakaźne,
- niektóre choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto lub reumatoidalne zapalenie stawów),
- przewlekły stres,
- problemy z samooceną, traumy psychiczne.
Terapia fibromialgii
Jako że przyczyna fibromialgii nie została poznana, jej leczenie skupia się na eliminowaniu objawów, z jakimi się ona wiąże, a także na maksymalnym zwiększeniu sprawności pacjenta. Podstawę stanowi zatem farmakoterapia, obejmująca leki przeciwbólowe oraz przeciwdepresyjne; oprócz tego rekomenduje się wdrożenie zasad higieny snu, robienie przerw w pracy, aby uniknąć nasilenia symptomów, a także psychoterapię. Leczenie fibromialgii powinno również uwzględniać m.in. krioterapię, masaże relaksacyjne oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne, aby osoba chora mogła odzyskać fizyczną samodzielność.
W Centrum Rehabilitacji Osteomedis na warszawskim Ursusie wykonujemy zabiegi rehabilitacyjne, z których część jest stosowana w terapii fibromialgii. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!