Migrena to przewlekła choroba, która potrafi znacząco obniżać komfort życia. Jej zdiagnozowanie jest zaś niezwykle trudne, ponieważ polega na wykluczeniu wszystkich innych schorzeń, których jednym z objawów jest silny ból głowy.
Osoby cierpiące na migrenę borykają się nie tylko z pulsującym, promieniującym bólem głowy (zazwyczaj po jednej stronie – nie tak jak w przypadku bólów napięciowych), ale też z dolegliwościami żołądkowymi, np. biegunkami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy, drętwieniem kończyn, krwotokami z nosa, a niekiedy nawet z zaburzeniami mowy. Tacy pacjenci zwykle ratują się tabletkami przeciwbólowymi, które należy zażyć odpowiednio wcześnie. Czy w walce z nawracającą migreną może jednak pomóc osteopata? Kiedy zdecydować się na jego pomoc, a kiedy postawić na farmakologię?
Czym jest osteopatia?
Osteopatia jest skuteczną metodą leczenia, skupiającą się na podejściu holistycznym, czyli całościowym do pacjenta. Polega ona na diagnozowaniu oraz leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego, a także ich wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Specjalista, czyli w tym przypadku wykwalifikowany osteopata, wykorzystuje manipulacje, a także mobilizacje tkanek miękkich czy stawów, a strukturę ciała traktuje jako jeden, połączony ze sobą system. Stosuje m.in.:
- techniki przywracające ruchomość stawów,
- mobilizację tkanek miękkich,
- rozluźnianie napięć mięśniowo-powięziowych,
- terapię wisceralną,
- terapię czaszkowo-krzyżową.
Ta ostatnia metoda rekomendowana jest m.in. właśnie do wspomagania walki z migrenowymi bólami głowy.
W jaki sposób osteopatia wspomaga walkę z przewlekłą migreną?
Migrena jako neurologiczne schorzenie objawiające się epizodycznymi, pulsującymi bólami jednej strony głowy oraz w wielu przypadkach tzw. aurą, czyli dolegliwościami poprzedzającymi ból (np. nadwrażliwością na dźwięki, światło, zapachy, nudnościami etc.), jest bardzo trudne do leczenia. Pacjentom skarżącym się na migrenowe bóle głowy osteopatia może pomóc poprzez:
- stosowanie technik manualnych na okolicy czaszkowo-krzyżowej, co poprawia krążenie krwi i limfy,
- złagodzenie nadwrażliwości poprzez stymulację nerwu błędnego,
- rozluźnianie struktur uciskających naczynia krwionośne i nerwy,
- ustabilizowanie napięcia powięziowego,
- przywrócenie prawidłowej biomechaniki w okolicach kręgosłupa szyjnego,
- złagodzenie napięcia mięśnia czworobocznego, a także obszaru w podstawie czaszki,
- redukcję napięcia wywołanego przez stres.
Mechanizmy działania osteopatii wiążą się więc ściśle z poprawą funkcji układu nerwowego oddziałującego na całe ciało. Wsparcie osteopaty może zatem przyczynić się do redukcji częstotliwości występowania migren, a co za tym idzie – poprawy jakości życia. Dodatkowymi zaletami osteopatii są:
- indywidualne podejście do chorego – osteopata przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, bada przyczyny bólu i koncentruje się na całym ciele,
- łączenie technik relaksacyjnych, które redukują stres będący często zapalnikiem bólu głowy,
- brak skutków ubocznych.
Farmakologia na silne, przewlekłe migreny
W przypadku przewlekłych, bardzo intensywnych migren, kiedy ból poprzedzony jest aurą, warto dodatkowo zdecydować się na farmakologię. Tabletki zawierające tryptany najczęściej łagodzą ból, jak również dolegliwości okołomigrenowe takie jak światłowstręt.
Mimo to rekomendujemy także terapię z pomocą osteopaty, ponieważ może być ona świetnym dopełnieniem walki z tym uciążliwym schorzeniem. W naszym Centrum Rehabilitacji Osteomedis w Warszawie zajmujemy się osteopatią, która nie tylko łagodzi ból, ale też zmniejsza częstotliwość jego występowania. Zapraszamy!