Szumy uszne należą do tych dolegliwości, które potrafią znacząco obniżać komfort życia, a zarazem są niezwykle trudne do zdiagnozowania i wyleczenia. Dyskomfort, jakiego na co dzień doświadczają osoby zmagające się z tym problemem, niejednokrotnie powoduje nawet zaburzenia poznawcze czy stany depresyjne. Jeśli zatem szumy uszne nie ustają lub nawracają, warto niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą – czasem dolegliwości te są bowiem objawem poważniejszej choroby, a innym razem można poradzić sobie z nimi za pomocą farmakoterapii.
Czym są szumy uszne?
Określenie “szumy uszne” jest ogólną kategorią obejmującą dolegliwości o różnych postaciach – wszystkie są jednak wrażeniem słyszenia dźwięku, który nie ma obiektywnego źródła. Osoba zmagająca się z problemem słyszy zatem pisk, brzęczenie albo dzwonienie, jednostajne bądź pulsujące, czasami zmieniające swoją intensywność w zależności
np. od pozycji ciała. Najczęściej szumy uszne nie stanowią poważnego zagrożenia i mają charakter idiopatyczny (ich przyczyna jest niemożliwa do rozpoznania); niekiedy jednak mogą być objawem poważnej choroby, zwłaszcza jeśli słyszany dźwięk jest pulsujący – w każdym przypadku warto więc odwiedzić lekarza.
Możliwe przyczyny szumów usznych
Najczęściej szumy uszne pojawiają się w podeszłym wieku, gdy dochodzi do związanego ze starzeniem osłabienia słuchu, ale niekiedy są przejawem jego uszkodzenia z powodu długotrwałego (np. pracy w szczególnych warunkach) albo nagłego (choćby w czasie koncertu) hałasu. Wśród przyczyn możliwych do zidentyfikowania warto też wymienić:
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
- osteosklerozę,
- chorobę Méniere’a,
- schorzenia neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane,
- nieprawidłowości w obrębie tętnic kręgowych albo szyjnych (może to sugerować pulsowanie zgodne z rytmem bicia serca),
- infekcje, w tym m.in. boreliozę czy kiłę,
- urazy głowy, kręgosłupa, błędnika lub nerwu słuchowego,
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych czy bruksizm,
- niektóre leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne).
Szumy uszne – sposoby leczenia
Zróżnicowanie przyczyn, jakie mogą stać za pojawieniem się szumów usznych, sprawia, że nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu najczęściej kieruje pacjenta do laryngologa, który przeprowadza wywiad lekarski, badania otolaryngologiczne, a także audiologiczne; czasem też zleca inne testy, np. rezonans magnetyczny.
Leczenie szumów usznych zależne jest zatem od źródła problemu. Jeżeli jego przyczyną są np. nieprawidłowości w obrębie tętnic, zwykle przeprowadza się zabieg operacyjny, podobnie jak przy otosklerozie. W przypadku bruksizmu albo dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego wdraża się natomiast indywidualnie dobraną fizjoterapię. Jeśli jednak szumy uszne mają charakter idiopatyczny, zazwyczaj stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię, aby zminimalizować uciążliwość problemu.
Przy leczeniu szumów usznych najczęściej konieczna jest współpraca lekarzy kilku specjalizacji. Odpowiednio wdrożona terapia może bowiem całkowicie wyeliminować lub znacząco zredukować problem, a tym samym przywrócić pacjentowi możliwie największy komfort życia.