Prądy diadynamiczne

Umów wizytę

Prądy DD to rodzaj prądów o małej częstotliwości, dzielą się na kilka rodzajów, różnią się częstotliwością oraz zastosowaniem. Główna zaleta to działanie przeciwbólowe, które podwyższa próg odczuwania bólu.

Za pomocą prądów diadynamicznych możemy osiągnąć również poprawę metabolizmu tkankowego, wzrost lub zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia. Można również stymulować mięśnie zdrowe do wzrostu siły i masy mięśniowej oraz jako trening mięśni głęboko położonych.

Kiedy stosujemy prądy diadynamiczne?
  • zespoły bólowe kończyn i kręgosłupa,
  • stany pourazowe narządu ruchu,
  • bóle mięśni,
  • nerwobóle,
  • zanik mięśni z bezczynności,
  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • zaburzenia troficzne.
Jak wygląda zabieg?

Zazwyczaj w pozycji leżącej lub siedzącej. Terapeuta poprosi o odsłonięcie powierzchni zabiegowej, zazwyczaj miejsca bólu. Na ciele układane są gaziki namoczone w wodzie, a na nich elektrody podłączone do aparatu. Wszystko przytwierdza się za pomocą woreczków z piaskiem lub opasek elastycznych. Podczas zabiegu należy siedzieć lub leżeć w wygodnej pozycji, w miarę możliwości spokojnie. Po ustawieniu odpowiednich parametrów i dobraniu dawki natężenia (o czym informuje pacjent, kierując się swoimi odczuciami podczas dawkowania) rozpoczyna się zabieg. Wszelkie uczucia dyskomfortu lub inne obawy należy niezwłocznie zgłaszać fizjoterapeucie. Po zakończeniu zabiegu aparat informuje o tym odpowiednim dźwiękiem, pacjent czeka na rozłączenie aparatu.

Jakie działanie wywierają prądy diadynamiczne?
  • Przeciwbólowe podwyższają próg bólu
  • Zmniejszanie napięcia mięśniowego
  • Stymulacja mięśni do rozwoju
  • Rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawa ukrwienia
  • Wpływ na przewodnictwo nerwowe
  • Poprawa metabolizmu tkankowego
Prądy diadynamiczne

Różnego rodzaju kontuzje, dolegliwości bólowe czy zaburzenia krążenia wymagają odpowiedniej terapii. Doskonałą alternatywą dla rozwiązań farmakologicznych jest zabieg wykonywany przy wykorzystaniu prądów diadynamicznych charakteryzujących się niską częstotliwością oraz działaniem przeciwbólowym. Prądy te zmniejszają obrzęk pourazowy, poprawiają ukrwienie, podwyższają próg bólu, jak również pozytywnie wpływają na przemianę materii. Co więcej, stosowanie prądów diadynamicznych stanowi świetny trening mięśni głębokich. W naszym Centrum Rehabilitacji Osteomedis w Warszawie wykonujemy profesjonalną fizykoterapię z wykorzystaniem tej metody.

Prądy diadynamiczne – natychmiastowa ulga w bólu

Zabieg z wykorzystaniem prądów diadynamicznych jest krótkotrwały i z reguły ogranicza się do kilku minut. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej bądź leżącej, a na miejsce objęte bólem kładzie się mokre gaziki, a na nie elektrody, które są podłączone do aparatu. Natężenie prądów jest początkowo delikatne, a gdy próg bólu u osoby poddawanej zabiegowi się zwiększa, podnosi się również natężenie prądów – ich poziom jednak jest na bieżąco uzgadniany z Pacjentem, ponieważ zależy on od subiektywnych odczuć.

Wskazania i przeciwwskazania

Prądy diadynamiczne zaleca się stosować u osób, które skarżą się na różnego pochodzenia dolegliwości bólowe (w tym również nerwobóle), stany obniżonego napięcia mięśniowego czy obrzęki. Zabiegi te polecane są także w celu stymulacji mięśni do rozwoju. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania prądów diadynamicznych, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem – mogą to być m.in. zaburzenia czucia. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!