
Na uprawianie sportu większość z nas decyduje się zarówno dla przyjemności, jak i chcąc zadbać o regularną aktywność fizyczną. Specyfika niektórych dyscyplin sportowych zwiększa jednak ryzyko wystąpienia określonych kontuzji czy nieprawidłowości pogłębiających się w czasie. Do takich urazów należy zapalenie kaletki podbarkowej, pojawiające się najczęściej u osób zajmujących się sportami wymagającymi powtarzających się wymachów rękami. Nie tylko sportowcy są jednak narażeni na tę dolegliwość – przeciążenia barków zdarzają się bowiem ze znacznie bardziej zróżnicowanych powodów.
Czym jest kaletka podbarkowa i jak dochodzi do jej podrażnienia?
Duży zakres ruchu w różnych płaszczyznach, jaki zapewnia staw ramienny, sprawia, że wymaga on odpowiedniej amortyzacji tworzących go tkanek. Właśnie za nią odpowiada kaletka podbarkowa, a więc niewielka przestrzeń usytuowana w górnej części wspomnianej struktury, otoczona błoną i wypełniona małą ilością płynu. Gdy dochodzi do jej podrażnienia, zwiększa ona swoją objętość, pojawia się obrzęk, a do jej wnętrza wydzielane jest zbyt dużo płynu. W rezultacie następuje zapalenie kaletki podbarkowej pociągające za sobą ból oraz ograniczenie ruchomości stawu ramiennego.
Do podrażnienia kaletki podbarkowej najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportów opartych na licznych, powtarzających się wymachach, takich jak tenis ziemny, golf, siatkówka czy baseball, gdy doprowadzi się do przeciążenia barku. Jednakże nie tylko sportowcy muszą liczyć się z tą dolegliwością. Zapalenie kaletki pojawia się również u osób starszych z powodu częstszych zmian zwyrodnieniowych, a także przy urazach mechanicznych lub infekcjach.
Rozpoznanie zapalenia kaletki
Nasilenie bólu przy zapaleniu kaletki podbarkowej bywa różnorodne, a on sam może pojawiać się nagle lub stopniowo, promieniować w stronę łokcia albo szyi, a także nasilać się w nocy. Jeżeli problemy z barkiem wyraźnie wynikają z przeciążenia, należy zadbać o jego odciążenie, najczęściej wraz z zastosowaniem chłodnego okładu oraz przyjęciem środka przeciwbólowego. Jeśli jednak ból w obrębie kaletki podbarkowej nie ustępuje, trzeba niezwłocznie skonsultować się z ortopedą. Nagły, silny ból niejednokrotnie wymaga konsultacji z tym specjalistą lub nawet wizyty na ostrym dyżurze.
Rozpoznanie zapalenia kaletki podbarkowej zwykle opiera się na wywiadzie, badaniu fizykalnym, a także obrazowaniu w postaci RTG oraz USG. Jednocześnie lekarz powinien ustalić przyczynę dolegliwości, która rzadko występuje samodzielnie i może współistnieć np. z uszkodzeniem stożka rotatorów.
Terapia zapalenia kaletki podbarkowej
Efekty leczenia zapalenia kaletki podbarkowej zwykle są bardzo dobre – przy niegroźnych przeciążeniach doraźnie podawane leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, wraz z odciążeniem barku choćby na temblaku, pozwalają uwolnić się o dolegliwości. W poważniejszych przypadkach, kiedy np. stan zapalny współistnieje z konfliktem podbarkowym, niezbędna pozostaje rehabilitacja, natomiast zaawansowane uszkodzenia mogą czasem wymagać artroskopii.
Zapalenie kaletki podbarkowej występuje stosunkowo często – przy odpowiedniej rehabilitacji można zarówno uwolnić się od dolegliwości, jak i zapobiec jej nawrotom. W Osteomedis w Warszawie pomagamy Pacjentom w takich przypadkach. Zapraszamy!