Fizjoterapia uroginekologiczna w połogu.
Połóg jest to okres po porodzie, w którym następuje cofnięcie się zmian w organiźmie kobiecym, powstałych w związku z ciążą i porodem. Przyjęło się, że okres jego trwania wynosi od 6 do 8 tygodni po porodzie. Jest to czas, kiedy macica powinna się obkurczyć i oczyścić, laktacja powinna się rozpocząć oraz rozwinąć, a rany powstałe w wyniku nacięcia krocza/cesarskiego cięcia, zagoić. Tak wygląda to z punktu widzenia ginekologa – położnika. Organizm powinien wrócić do swojej funkcjonalności sprzed ciąży.
Z punktu widzenia fizjoterapii uroginekologicznej, okres powrotu do “dawnej siebie” sprzed ciąży może potrwać do roku czasu. Jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy przypadek może być skrajnie różny. Nasz organizm, w trakcie ciąży, która trwa 40 tygodni, ulega orgromnym zmianom nie tylko fizycznym. Tym samym powrót do sprawności i wydolności wszystkich układów, może zająć dokładnie tyle samo czasu. Faktem jest jednak, że największe zmiany, które możemy szybko zaobserwować, zachodzą podczas właśnie tego tzw.brakującego IV trymestru (połogu).
Na pierwszą wizytę po porodzie do fizjoterapeutki uroginekologicznej, Panie powinny się zgłosić jeszcze w trakcie trwania połogu. Na tej wizycie zostanie przeprowadzony dokładny wywiad przebiegu ciąży (jeśli w trakcie jej trwania nie była pod opieką tej samej fizjoterapeutki), porodu oraz aktualnego samopoczucia/ewentualnych problemów. Następnie zostaną przeprowadzone badania:
– ocena postawy ciała,
– ocena rozejścia mięśni prostych brzucha,
– ocena blizny w przypadku nacięcia krocza lub cesarskiego cięcia,
– a także, badanie wewnętrzne – przez pochwę, celem zbadania napięcia i wydolności mięśni dna miednicy.
Zaznaczę, że badania wewnętrzne i ocena rany/blizny po nacięciu krocza, zostaną wykonane tylko po uzyskaniu zgody od pacjentki. Należy jednak pamiętać, że bez nich, dalsza terapia będzie mocno utrudniona, a efekty mogą być niezadowalające. Na podstawie wyników odbywa się pierwsza terapia manualna oraz pierwsze ćwiczenia ukierunkowane na pacjentkę. Opracowuje się także kolejne etapy fizjoterapii, ustala harmonogram spotkań i zakres działań do podjęcia samodzielnie w domu. Na następną wizytę należy się umówić po zakończonym połogu. W przypadku, jeśli jest to jednocześnie pierwsza wizyta, to postępowanie wygląda dokładnie tak samo, jak podczas wizyty połogowej.
Fizjoterapeutka w trakcie terapii kobiet w połogu koncetruje się przede wszystkim na:
– korekcji postawy,
– korekcji oddechu,
– pracy na tkankach okalających bliznę oraz na samej bliźnie wspomagając jej regenerację i zapobiegając zrostom,
– ćwiczeniach antyzakrzepowych, pobudzających krążenie żylne i limfatyczne,
– stymulacji i aktywizacji mięśni brzucha,
– ćwiczeniach mięśni dna miednicy.
Terapia uroginekologiczna w połogu/po ciąży pozwala pacjentce zrozumieć i mieć wpływ na przebieg procesu odzyskiwania sprawności. Dlatego warto w tym czasie spotkać się z fizjoterapeutką, zbadać i uzyskać informację jak bezpiecznie dalej o siebie zadbać.