Co należy zapamiętać:
- Choroba Osgood Schlatera objawiająca się najczęściej jednostronnym bólem z przodu kolana, u młodzieży w wieku 10-15 lat.
- Przyczyną jest najczęściej nałożenie się na siebie intensywnego wzrostu i przeciążeń treningowych.
- Podstawową formą leczenia jest odpoczynek ale fizykoterapia i odpowiednie ćwiczenia mogą przyśpieszyć powrót do zdrowia.
Jedną z części występujących chorób stawu kolanowego u dzieci jest choroba Osgood Schlatera. Najczęściej diagnozowana między 10 a 15 rokiem życia (13-14 rż u chłopców, 11-12 rż u dziewcząt). Objawia się bólem, obrzękiem i dużą tkliwością obszaru zlokalizowanego z przodu i poniżej rzepki. Jest to miejsce, w którym więzadło rzepki przyczepia się do kości piszczelowej. Ból i dyskomfort nasila się podczas aktywności fizycznych angażujących mięsień czworogłowy tj. bieganie, skakanie, chodzenie po schodach.
Przyczyn takiego stanu upatruje się w nałożeniu na siebie dwóch czynników: skoku pokwitaniowego i związanego z nim wzrostu, oraz intensywnej aktywności fizycznej. Takie połączenie często sprawia, że w obrębie guzowatości kości piszczelowej pojawia się stan zapalny, który utrudnia prawidłowy rozwój i regenerację tkanki kostnej.
Mimo, że brzmi to poważnie leczenie nie jest skomplikowane, a same dolegliwości znikają po zakończeniu wzrostu. Zanim to jednak nastąpi, można przyśpieszyć leczenie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Po wykonaniu diagnostyki obrazowej mającej potwierdzić, że mamy faktycznie do czynienia z chorobą Osgood Schlatera, zaleca się odpoczynek, czyli zaniechanie aktywności sportowych na okres od 2 do 4 tygodni.
Aby jednak umożliwić młodym sportowcom szybszy powrót do swoich pasji stosuje się leczenie farmakologiczne (niesteroidowe leki przeciw zapalne), schładzanie stawu-krioterapia, fizykoterapię przeciwzapalną-laser, ultradźwięki, oraz ćwiczenia pod okiem terapeuty mające na celu odzyskanie równowagi napięć mięśniowych w kończynie oraz zapewnienie optymalnej długości mięśnia czworogłowego.