Czy drętwienie rąk jest groźne?

Niemal każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się obudzić w środku nocy albo wstać rano z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia w ręce lub wręcz z zupełnie zdrętwiałą kończyną. Choć w pierwszym odruchu możemy się przestraszyć, zazwyczaj wystarczy ułożyć rękę w naturalnej pozycji, by czucie samoistnie powróciło po krótkiej chwili. Co jednak, gdy drętwienie zdarza się regularnie, nie tylko w czasie snu? Czy powracające uczucie nieprzyjemnego mrowienia może świadczyć o groźnych schorzeniach?

Możliwe przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie rąk pojawiające się w nocy najczęściej nie jest powodem do niepokoju – zwykle wynika bowiem z nieprawidłowego ułożenia ciała w czasie snu, prowadzącego np. do ucisku kończyny, a tym samym znajdującego się w niej nerwu. To nieprzyjemne uczucie może brać się również m.in. z przyciągania rąk do klatki piersiowej. Jeśli jednak odczuwamy drętwienie, mrowienie albo charakterystyczne wrażenie gorąca bądź zimna w ciągu dnia, przyczyny bywają znacznie bardziej zróżnicowane.

Do potencjalnych powodów drętwienia rąk można zaliczyć choćby:

  • mechaniczne uszkodzenia nerwów obwodowych,
  • nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa,
  • urazy kończyny górnej,
  • niedobory witamin z grupy B lub minerałów (np. wapnia),
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • miażdżycę,
  • zaburzenia lękowe,
  • przewlekły stres.

Parestezje a uszkodzenia nerwów

Najczęstszą przyczyną drętwienia czy mrowienia rąk są uszkodzenia znajdujących się w nich nerwów obwodowych. Warto wymienić przede wszystkim zespół cieśni nadgarstka, którego objawy dotyczą wyłącznie dłoni i obejmują drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy serdecznego, ale też osłabienie mięśni. Osoby zmagające się z nim często potrząsają dłońmi, by pozbyć się dolegliwości, ale bez odpowiedniego leczenia schorzenie nie przeminie samoistnie, podobnie jak drugi powszechny problem – zespół kanału łokciowego. W tym przypadku drętwienie pojawia się w palcu serdecznym i małym, czasem ze współistniejącym bólem w obrębie łokcia. Warto wspomnieć, że w obu chorobach dolegliwości mogą nasilać się w nocy.

Dyskomfort w obrębie rąk może wynikać też ze zmian w obrębie kręgosłupa, a dokładnie z powodu dyskopatii, nadmiernego napięcia mięśni czy zmian zwyrodnieniowych – dotyczy to przede wszystkim odcinka szyjnego. Wówczas drętwienie może być pierwszym sygnałem występowania nieprawidłowości albo współistnieć z bólem okolic karku i łopatki, który promieniuje do całej kończyny. Takich symptomów również nie należy lekceważyć, jako że mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, w tym nawet do niedowładów.

Terapia drętwiejących rąk

Nawracające parestezje (zaburzenia czucia) w kończynach zawsze powinny prowadzić do konsultacji ze specjalistą. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad oraz podstawowe testy funkcjonalne; może zlecić również badania laboratoryjne krwi – choćby pod kątem niedoborów składników odżywczych – czy obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego bądź elektromiografię (EMG).

Jako że drętwienie rąk nierzadko wynika z uszkodzeń w obrębie nerwów, po postawieniu diagnozy konieczne pozostaje usunięcie przyczyny dolegliwości, a często też rehabilitacja mająca na celu przywrócenie sprawności kończyny. Ta zaś, zależnie od źródła problemów, może obejmować choćby terapię manualną, fizykoterapię, masaże lecznicze czy suche igłowanie – wszystkie proponujemy w Osteomedis na Ursusie w Warszawie.

Nasi partnerzy