Diagnostyka dolegliwości bólowych w obrębie układu ruchu nie jest prosta i bez odpowiedniej wiedzy medycznej nietrudno o udanie się do niewłaściwego specjalisty. Zazwyczaj w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam ortopeda, jednak jest wiele sytuacji, w których bardziej pomoże fizjoterapeuta i na odwrót. Warto zatem poznać wskazówki, które zminimalizują ryzyko pomyłki w przypadku umawiania pierwszej wizyty do jednego z nich.
W czym pomoże lekarz ortopeda?
Wizyta u ortopedy wskazana jest w kilku przypadkach. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, kiedy pacjent uległ wypadkowi i nie został zdiagnozowany na SOR, a istnieje podejrzenie złamania. Lekarz zleci wówczas wykonanie odpowiednich badań, np. RTG kończyny, rezonans magnetyczny lub USG.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urazów takich jak zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie. Fizjoterapeuta nie jest w stanie ustabilizować wtedy nadmiernej ruchomości w stawie kolanowym, a uszkodzenie jest na tyle duże, iż wymaga interwencji medycznej, np. operacji. Dopiero po niej warto udać się do rehabilitanta, który pomoże wrócić do pełnej sprawności.
Wszelkie stany zapalne związane z obrzękiem i bólem to także sytuacje, w których niezbędna jest pomoc ortopedy. Zazwyczaj wypisuje on receptę na odpowiednie leki lub zleca iniekcje.
Odwiedzenie gabinetu lekarza ortopedy jest wskazane także wtedy, kiedy podejrzewa się uszkodzenia strukturalne tkanek miękkich, a więc torebek stawowych czy więzadeł. Odpowiednia diagnostyka pozwala wówczas podjąć decyzję odnośnie do dalszego postępowania: rehabilitacji lub leczenie operacyjnego.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Do fizjoterapeuty można pójść wówczas, kiedy uraz jest niewielki, doszło do przeciążenia narządu ruchu lub blokady ruchowej w obrębie kręgosłupa, ale nie tylko. Jest to bowiem specjalista, który, dzięki bogatemu doświadczeniu może podpowiedzieć, w jaki sposób zadbać o swoją aktywność fizyczną, by była bezpieczna dla organizmu, a więc np. w jaki sposób ćwiczyć, aby nie nabawić się kontuzji.
O tym, czy udamy się najpierw do ortopedy, czy fizjoterapeuty, często decyduje dostępność wizyt u tych specjalistów. Na szczęście – nawet jeśli okaże się, że potrzebna jest szersza diagnostyka, fizjoterapeuta odeśle pacjenta do ortopedy, natomiast w przypadku braku konieczności interwencji lekarza z pewnością ortopeda skieruje nas do fizjoterapeuty. Pacjentów z Warszawy, a szczególnie Ursusa, Bemowa i Włochów poszukujących rzetelnego specjalisty w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji zapraszamy do Centrum Osteopatii OSTEOMEDIS.