Fizjoterapia uroginekologiczna w leczeniu dysfunkcji pęcherza moczowego

Problemy w zakresie prawidłowej pracy pęcherza moczowego dotykają kobiet w różnym wieku, nie tylko starszych. Pomimo tego wiele osób wstydzi się rozmawiać na ten temat, co nierzadko powstrzymuje pacjentki przed odwiedzeniem specjalisty. Jego pomoc bywa zaś jedynym sposobem na uwolnienie się od dolegliwości oraz przywrócenie komfortu życia. Jedną z najbardziej pomocnych metod leczenia kłopotów związanych z pęcherzem moczowym jest fizjoterapia uroginekologiczna, wykorzystywana w różnorodnych przypadkach, która często okazuje się niezwykle skuteczna.

Kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się zarówno na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń wskazanych przez terapeutę, jak i przeprowadzaniu zabiegów przez niego samego. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie sprawia, że wykorzystuje się ją do leczenia rozmaitych dolegliwości, w tym np. bólu w obrębie miednicy lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa albo w rehabilitacji po porodzie. Uroginekologia sprawdza się również przy rozmaitych problemach z pracą pęcherza moczowego, takich jak:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • nietrzymanie moczu (w tym wysiłkowe),
  • parcie naglące (pęcherz nadreaktywny),
  • nokturia/nykturia (częste wstawanie w nocy do łazienki).

W przypadku każdej z tych dolegliwości należy w pierwszym kroku zgłosić się do lekarza, który po postawieniu diagnozy może zalecić właśnie fizjoterapię uroginekologiczną.

Uroginekologia w terapii problemów z pęcherzem moczowym

Wdrożenie fizjoterapii uroginekologicznej pozwala na leczenie różnych problemów z pracą pęcherza, ale też ich profilaktykę. Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadza wywiad z pacjentką, badanie fizykalne, a następnie przygotowuje plan terapii. Ta natomiast opiera się na dwóch głównych elementach: samodzielnym wykonywaniu wskazanych ćwiczeń, a także terapii manualnej wykonywanej przez terapeutę. Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest zaś przede wszystkim wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz poprawa ich napięcia wraz z więzadłami. W ten sposób możliwe jest znaczące zmniejszenie, a niejednokrotnie wyeliminowanie dolegliwości ze strony pęcherza moczowego.

Uroginekologia – szansa dla pacjentek w każdym wieku

Wbrew powszechnej opinii kłopoty z pracą pęcherza moczowego nie dotyczą wyłącznie kobiet w podeszłym wieku. Mogą one pojawiać się z różnych przyczyn, także u młodszych pacjentek – najważniejsze jest to, by nie wstydzić się o nich rozmawiać, a zwłaszcza by nie wahać się z odwiedzeniem specjalisty. Prawidłowo wdrożona terapia może bowiem sprawić, że dolegliwości znikną, ustępując miejsca swobodzie i radości życia. W Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS w Warszawie zapewniamy zatem pomoc fizjoterapeutów uroginekologicznych w przypadku różnorodnych problemów z funkcjonowaniem pęcherza moczowego, a także innych kłopotów, którym może zaradzić uroginekologia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami fizjoterapii uroginekologicznej!

Nasi partnerzy