Ciąża i poród naturalny, choć są nieodłącznym etapem życia wielu pań, to stanowią ogromne obciążenie dla całego organizmu. Ciało kobiety, mięśnie brzucha, dna miednicy, ale także układ kostny narażone są na ogromne przeciążenia, a przez to – nie zawsze samodzielnie wracają do stanu sprzed porodu. Skutkuje to wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, którym można skutecznie zaradzić, stosując odpowiednią terapię. Wszystkie działania warto zacząć od konsultacji uroginekologicznej.
Czym jest terapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się poprawą komfortu życia oraz codziennego funkcjonowania kobiet, które mają szeroko rozumiane problemy z dnem miednicy. Fizjoterapia ta wykorzystuje elementy terapii manualnej oraz odpowiednie ćwiczenia wzmacniające dla kobiet po porodzie. Jest to więc idealne rozwiązanie dla kobiet, które rodziły naturalnie, gdyż ciąża powoduje naturalne rozluźnienie i obciążenie mięśni dolnych partii brzucha oraz dna miednicy, a wielogodzinne parcie (pomocne w przyjściu na świat dziecka) zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Skutkuje to pojawieniem się takich problemów jak:
- nietrzymanie moczu,
- obniżenie narządów rodnych powodujące np. wrażenie pełności w pochwie, ale też niepełne wypróżnianie się,
- rozejście spojenia łonowego i mięśni prostych brzucha (przepuklina kresy białej),
- bolesne miesiączkowanie,
- problemy ze współżyciem spowodowane np. bolesnością blizny po szyciu krocza.
Jakie metody są stosowane w terapii uroginekologicznej?
Konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym pozwala rozpoznać dolegliwości pacjentki i dobrać odpowiednią dla niej terapię. W zależności od dolegliwości stosowane są m.in.:
- rozluźniające techniki oddechowe,
- techniki tkanek miękkich w obrębie całej miednicy oraz kręgosłupa,
- kinesiotaping,
- ćwiczenia domowe wpływające na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni dna miednicy,
- techniki rozluźniające lub wzmacniające metodą per vaginum,
Kiedy można skorzystać z konsultacji uroginekologicznej po ciąży?
Warto pamiętać, że natura zadbała o to, aby organizm kobiety zregenerował się po porodzie sam. 8-tygodniowy okres połogu to czas, gdy macica oczyszcza się, a rozciągnięte mięśnie powinny wrócić do stanu sprzed porodu. Warto zatem dać sobie te 2 miesiące i zdać się na Matkę Naturę. Jeżeli jednak coś nas niepokoi, to idealnym momentem na konsultację ze specjalistą będzie już 6. tydzień po porodzie naturalnym, a nawet wcześniejszy.
Jednak nawet w przypadku prawidłowo przebytej ciąży i porodu naturalnego warto skonsultować się z terapeutą uroginekologicznym. Jego wiedza oraz doświadczenie pozwolą delikatnie, aczkolwiek skutecznie i bezpiecznie dla młodej mamy zadbać o formę i ewentualnie przygotować się na kolejne ciąże, a przede wszystkim – poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Jeżeli jesteś zainteresowana fizjoterapią po porodzie na terenie Warszawy – zapraszamy do skorzystania z wizyty w naszym gabinecie.