Łokieć golfisty

Co należy zapamiętać?

Łokieć golfisty nie jest nazwą konkretnej choroby, tyczy się on bólu po wewnętrznej stronie łokcia, często promieniującego w dół lub w górę stawu. Powstaje na skutek powtarzających się przeciążeń sportowych (niekoniecznie związanych z grą w golfa) ale i zawodowych. Dobre efekty leczenia uzyskuje się stosując zabiegi z zakresu fizykoterapii (fonoforeza, ultradźwięki, laser, krioterapia), fala uderzeniowa.

Łokieć golfisty jest dolegliwością o podobnym charakterze jak bardziej znany Łokieć tenisisty. Objawy bólowe zlokalizowane są po stronie wewnętrznej stawu łokciowego. Jest to spowodowane powtarzającymi i sumującymi się przeciążeniami ścięgna mięśni odpowiadających za zgięcie nadgarstka i palców. Sytuacja ta doprowadza do przerostu tkanki mięśniowej, powstawania mikro urazów, a wspomniana wcześniej powtarzalność bodźców uszkadzających nie daje organizmowi odpowiedniej ilości czasu na regenerację i naprawę uszkodzeń. Z biegiem czasu w strukturach objętych chorobą pojawiają się mikro-blizny, oraz nowe naczynia krwionośne (neowaskularyzacja), pojawieniu się których towarzyszy zwiększenie ilości wolnych zakończeń nerwowych, które dodatkowo uwrażliwiają na ból.

Najpopularniejszą formą leczenia łokcia golfisty jest leczenie zachowawcze. Poza “oszczędzaniem” i unikaniem czynności powodujących dolegliwości bólowe, stosuje się farmakologiczne leczenie przeciwzapalne. Dobre efekty daje zastosowanie fonoforezy (wprowadzanie leku przeciwzapalnego za pomocą ultradźwięków), laseroterapii, krioterapii, czy fali uderzeniowej. W wyjątkowo trudnych przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze prowadzone pół roku (minimum 3 miesiące) nie przynosi rezultatu, konieczna jest interwencja chirurgiczna, z następczym unieruchomieniem kończyny w szynie zgięciowej. Nie jest to sytuacja korzystna, ponieważ w takim przypadku powrót do pełnej aktywności szacuje się na 4-6 miesiącach. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie tym większa szansa powodzenia. Zapraszamy na bezpłatną konsultację do Centrum Rehabilitacji Osteomedis podczas której dobierzemy dla Państwa najbardziej optymalne zabiegi.

Nasi partnerzy