Co należy zapamiętać:
→ Łokieć tenisisty nie jest nazwą konkretnej choroby, tyczy się on bólu po zewnętrznej stronie łokcia, często promieniującego w dół lub w górę stawu.
→Nie jest łatwo ustalić jednoznacznie przyczynę, ponieważ pod nazwą “łokieć tenisity” kryje się raczej lokalizacja problemu niż sam mechanizm.
→ Choroba ta ma potencjał samoleczenia, jednak czas takiego procesu szacuje się na 2 lata. Zastosowanie terapii manualnej wspomaganej zabiegami fizykoterapii (fala uderzeniowa, ultradźwięki/fonoforeza, laser, krioterapia) pozwala znacząco przyśpieszyć proces leczenia.
Łokieć tenisisty to dolegliwość manifestująca się bólem po bocznej stronie łokcia. Jest dość często spotykana i może występować po jednej stronie, ale czasem znane są przypadki obustronne. Ciekawostką jest to, że jest to dolegliwość samoograniczająca się – istnieje teoria, że objawy znikają same po upływie 2 lat – jednak nie znam nikogo, kto zdecydował się czekać tak długo.
Łokieć tenisisty jest nazwą umowną dotyczącą lokalizacji dolegliwości bólowych. Powstaje przez nagromadzenie mikro urazów (entezopatia) w obrębie przyczepów bliższych mięśni prostowników nadgarstka. Jako, że czynności powodujące uszkodzenia mają charakter powtarzalny, a okolica ścięgna prostowników nadgarstka jest słabo ukrwiona, naturalny proces gojenia nie jest w stanie na bieżąco naprawić uszkodzeń. Samoleczenie tego rejonu nie przebiega również w sposób typowy. Dochodzi do dodatkowej sensytyzacji rejonu na bodźce mechaniczne i chemiczne, oraz do przerastania tkanek nowymi naczyniami krwionośnymi, którym towarzyszą również nowe zakończenia nerwowe co dodatkowo zwiększa bolesność.
Wiele jest szkół leczenia bocznego bólu łokcia. Różnice wynikają z ciągle poszerzającą się wiedzą na temat tej patologii, doświadczeń i zasobów ośrodków zajmujących się leczeniem takich dysfunkcji.
Centrum Rehabilitacji Osteomedis proponuje szerokie spektrum zabiegów mających na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę funcji kończyny. Polecane przez nas zabiegi to:
- fizykoterapia (ultradźwięki, laser, krioterapia),
- fala uderzeniowa,
- terapia manualna,
- dry needling (suche igłowanie).
Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie tym większa szansa powodzenia. Zapraszamy na bezpłatną konsultację do Centrum Rehabilitacji Osteomedis, podczas której dobierzemy dla Państwa najbardziej optymalne zabiegi.
Krioterapia łokieć tenisisty
Chociaż potocznie określana łokciem tenisisty choroba ma potencjał do tego, by leczyć się samodzielnie, to warto postawić na dodatkową terapię i zabiegi mające na celu złagodzenie bólu oraz wcześniejszy powrót Pacjenta do normalnego funkcjonowania. Jedną z form terapii jest leczenie zimnem. Manifestujące się dyskomfortem w okolicach łokcia schorzenie bardzo dobrze reaguje na krioterapię, czyli oddziaływanie na zmieniony chorobowo obszar niską temperaturą. W Centrum Rehabilitacji Osteomedis oferujemy Pacjentom możliwość skorzystania z tej metody, a dzięki temu — szybszy powrót do pełnej sprawności.
Dlaczego krioterapia dobrze wspomaga leczenie łokcia tenisisty?
Krioterapia jest tak skuteczna, gdyż wykorzystuje naturalne zdolności obronne organizmu na niską temperaturę. Strumień zimnego powietrza sprawia, że naczynia krwionośne i mięśnie kurczą się, co prowadzi do spowolnienia przemiany materii oraz przepływu krwi. Następnym etapem jest gwałtowne uruchomienie mechanizmów obronnych, w których wyniku następuje zwiększenie przepływu krwi wydostającej się z poszerzonych naczynek, czyli zintensyfikowanie krążenia.
Chorobowo zmieniona tkanka otrzymuje więcej substancji odżywczych i tlenu, ale też czynników przeciwzapalnych. To prowadzi do zmniejszenia dolegliwości, jak również — szybszej regeneracji tkanek w przebiegu choroby zwanej potocznie łokciem tenisisty.
Warszawa krioterapia miejscowa
W Centrum Rehabilitacji Osteomedis proponujemy nowoczesną krioterapię miejscową, którą stosujemy m.in. w przypadku schorzenia, jakim jest łokieć tenisisty. Dla Pacjentów, którzy nie mają przeciwwskazań do leczenia zimnem, jest to całkowicie bezpieczny zabieg. Osoby z zaburzeniami krążenia, rytmu serca, zatorami tętniczymi, zapaleniem żył głębokich, nowotworami, chorobami pęcherza i nerek czy też kobiety w ciąży i połogu powinny wybrać inne formy rehabilitacji.
Jeżeli zmagasz się z dolegliwościami określanymi jako łokieć tenisisty i mieszkasz w lokalizacji takiej jak Warszawa–Bemowo, zapraszamy do nas. Zadzwoń i już dziś umów konsultację ze specjalistą.