Według teorii to zespół czynności wywierających ucisk na tkanki, polega na wykorzystaniu określonych ruchów w odpowiednim tempie i z umiarkowaną siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.
Masaż leczniczy jest jednym z wielu form masaży o bardzo szerokim spectrum działania. Znajduje zastosowanie między innymi przy schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych jak również w celu pobudzenia, rozluźnienia czy wzmocnienia tkanki mięśniowej po dłuższym unieruchomieniu np. po złamaniu. Jednym słowem jest bardziej ukierunkowany medycznie od pozostałych rodzajów masażu.
Masaż leczniczy całościowy, oznacza, że masażysta zajmuje się wszystkimi partiami ciała. Może również koncentrować się na wybranej partii dotkniętej urazem, np. plecach lub kończynie, w zależności od wskazań i potrzeb. Stosuje się go aby złagodzić napięcie i ból mięśni. Sprawdza się zarówno przy migrenowych jak i napięciowych bólach głowy, bólach kręgosłupa, niedowładach, przykurczach, leczeniu blizn pooperacyjnych i zrostów poinsulinowych, chorobie Parkinsona, SM, mózgowym porażeniu dziecięcym lub po intensywnych treningach w celu odprężenia zbolałych mięśni.Masaż leczniczy jest skuteczny przy przewlekłych skurczach nóg oraz obrzękach, a także zaburzeniach pokarmowo-wydalniczych.
Przy masażu leczniczym opartym rzecz jasna na masażu klasycznym stosuje się wybrane techniki, w zależności od potrzeb w danej jednostce chorobowej. U każdego pacjenta masaż ten będzie wyglądał inaczej, nawet kolejne masaże w serii mogą różnić się od pierwszego. Przykładowo w osłabieniu mięśniowym będą to techniki skoncentrowane na wytworzenie ciepła aby dobrze dokrwić mięśnie (stan po wyjęciu nogi z gipsu- gdzie mięśnie są osłabione i w zaniku). W nadmiernym napięciu mięśni techniki będą skoncentrowane na rozluźnienie tkanki, mniej intensywne bardziej głębokie, taki masaż stosuje się wspierając leczenie po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w przykurczach ścięgna Achillesa u dzieci z porażeniem mózgowym.
Masaż leczniczy ma znaczący wpływ na organizm – pobudzając wszystkie układy; krwionośny, nerwowy, limfatyczny itp. Pomimo wielu wskazań i dobroczynnego działania masaż tu opisany, jak i każdy inny może być również przeciwwskazaniem. Profesjonalny masaż leczniczy powinien być poprzedzony wywiadem medycznym podczas którego fizjoterapeuta lub masażysta uwzględni wskazania lub ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.
Nie zapomnij poinformować terapeuty o wszystkich swoich schorzeniach. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do masażu są:ostre stany zapalne (zapalenie płuc, oskrzeli) choroby zakaźne, zmiany nowotworowe,zakrzepowe zapalenie żył (6miesięcy po stanie zapalnym),gruźlica kości, świeży zrost, zaawansowana osteoporoza, ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie zaostrzenia),zmiany skórne (rozsiane i ropne). Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia, hemofilia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.