Dolegliwości bólowe w obrębie stawu biodrowego, nierzadko utrudniające lub uniemożliwiające samodzielne poruszanie się, najczęściej wynikają z choroby zwyrodnieniowej, przeciążeniowej, reumatoidalnego zapalenia stawów albo przebytego urazu. Na wczesnym etapie schorzenia często można zastosować leczenie w postaci np. krioterapii, laseroterapii, ultradźwięków, ale jeśli choroba wejdzie w zaawansowane stadium lub staw biodrowy zostanie poważnie uszkodzony, konieczna okazuje się operacja. Jednym z najpowszechniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w obrębie biodra jest endoprotezoplastyka, a więc zastąpienie struktur objętych procesem chorobowym, specjalną, indywidualnie dobraną protezą.
Wskazania do operacji biodra
Wśród wskazań do wykonania endoprotezoplastyki wymienić można wspomniane wcześniej reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową czy uszkodzenie będące wynikiem urazu. Operację przeprowadza się również w przypadku martwicy głowy kości udowej, deformacji albo chorób nowotworowych. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie określonych badań mających na celu zapewnienie jego skuteczności oraz bezpieczeństwa – pacjent powinien dostarczyć m.in. wyniki morfologii krwi, parametrów jej krzepliwości, badania ogólnego moczu, EKG, a także aktualne zdjęcie RTG klatki piersiowej. Inne zalecenia zależą od indywidualnego stanu zdrowia oraz ewentualnych zaleceń lekarskich.
Przebieg operacji endoprotezoplastyki
Operacja stawu biodrowego przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym – w drugim przypadku znieczula się nerwy od pasa w dół. Cały zabieg trwa od 1 do 2 godzin; podczas jego wykonywania chirurg usuwa zmienione chorobowo elementy stawu, a następnie zastępuje je sztuczną protezą zbudowaną z bezpiecznego tworzywa odpornego na zużywanie, łączonego z kością w formie endoprotezy cementowej, bezcementowej lub hybrydowej. Po zakończonej operacji wykonuje się też kontrolne RTG stawu biodrowego.
Powrót do sprawności po zabiegu
Pacjent po zabiegu pozostaje w szpitalu przez 1-2 tygodnie – zależnie od jego stanu powrót do sprawności może rozpocząć się już drugiego dnia po operacji. Nie wolno jednak postępować w pośpiechu, dlatego możliwość i zakres rehabilitacji zawsze ustalany jest indywidualnie. Początkowo terapeuta pomaga w pionizacji oraz uczy korzystania z kul ortopedycznych (poruszanie się bez nich możliwe jest zwykle po ok. 4-6 tygodniach), następnie wdraża pierwsze ćwiczenia mające na celu przywrócenie ruchomości stawu, a zarazem wzmocnienie mięśni. Jednocześnie przez miesiąc po zabiegu stosuje się środki przeciwzakrzepowe. Cały proces powrotu pacjenta do pełni sprawności sprzed operacji może natomiast zająć od kilku miesięcy do nawet roku w zależności od indywidualnych predyspozycji.
W Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS w Warszawie pomożemy w kompleksowej rehabilitacji po operacji stawu biodrowego, dobierając metody i zakres terapii tak, aby zadbać jednocześnie o jej skuteczność oraz bezpieczeństwo.