Nasze stopy codziennie narażone są na duże obciążenia, a ich znaczenie dla bezproblemowego poruszania się pozostaje nieocenione. Nic więc dziwnego, że należy o nie odpowiednio dbać i chronić przed rozmaitymi urazami, ale też przed niedopasowanym obuwiem czy przeciążeniem. Konsekwencją braku odpowiedniej troski o stopy może być bowiem pojawienie się ostrogi piętowej – zmiany zwyrodnieniowej powodującej uciążliwe dolegliwości bólowe mogące skutecznie ograniczyć możliwość poruszania się.
Czym jest ostroga kości piętowej i jakie są jej przyczyny?
Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową w postaci nienaturalnej narośli kostnej pojawiającej się na guzie kości piętowej. Owe zwapnienia pojawiają się zarówno w centralnej części guza piętowego, jak i jego bocznej lub przyśrodkowej powierzchni, a wynikają zwykle z długotrwałego, asymetrycznego przeciążenia. Bardzo często ostrogi mogą pojawić się również na rozcięgnie podeszwowym. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest zaś długotrwały stan zapalny w obrębie samego rozcięgna, czyli struktury łączącej piętę z nasadą palców, odpowiadającej za sprężystość stopy oraz zapobieganie jej spłaszczaniu. Uszkodzenia rozcięgna następujące przy zapaleniu wypełniają się więc tkanką kostną, która z czasem przekształca się w ostrogę. Przyczyny stanu zapalnego wspomnianej struktury mogą być zaś różnorodne:
- noszenie zbyt ciasnego lub luźnego obuwia,
- przeciążenie stopy w wyniku wysiłku fizycznego albo nadwagi,
- buty niedostosowane do nawierzchni (np. do biegania po asfalcie),
- zbyt długie utrzymywanie pozycji stojącej,
- nieleczone urazy stopy, wady wrodzone i nabyte.
Warto wspomnieć, że ostroga kości piętowej może występować na jednej albo obu stopach jednocześnie.
Metody leczenia ostrogi piętowej
Pojawienie się ostrogi piętowej może znacząco utrudnić, a w bardziej zaawansowanych przypadkach uniemożliwić swobodne poruszanie się. Objawia się ona silnym, palącym bólem w tylnej części stopy – na początku występuje on rano, podczas wysiłku albo chodzenia boso, ale z czasem nabiera charakteru trwałego. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wykona badanie palpacyjne, a w razie podejrzenia ostrogi – także RTG.
Jeżeli ostroga kości piętowej zostanie zdiagnozowana, wdraża się leczenie zależne od stopnia zaawansowania choroby. W fazie ostrej wykorzystywanymi metodami są laseroterapia, krioterapia, ultradźwięki czy fonoforeza, ale jeśli one nie pomogą lub gdy mamy do czynienia z fazą przewlekłą schorzenia, skuteczną terapię stanowi fala uderzeniowa. Rozbija ona zwapnienia i nieprawidłowe struktury na guzie piętowym, a zarazem poprawia ukrwienie oraz elastyczność samego rozcięgna podeszwowego. Co więcej, każdą metodę terapii ostrogi piętowej warto łączyć z ćwiczeniami rozciągającymi, a także odpowiednim obuwiem z dobrze dobranymi indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi.
Skuteczna terapia ostrogi kości piętowej w OSTEOMEDIS
Ostroga piętowa jest jednym ze schorzeń, których terapię prowadzimy w Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS na Ursusie w Warszawie. Przeprowadzamy skuteczne zabiegi dobierane na podstawie indywidualnych potrzeb, pozwalające uwolnić się od dolegliwości – w tym procedury wykorzystujące falę uderzeniową, krioterapię, laseroterapię, fonoforezę, ultradźwięki, terapię manualną, a także ćwiczenia rozciągające. Ponadto wykonujemy również indywidualne ortopedyczne wkładki do butów.