Krążki międzykręgowe oddzielające kręgi w kręgosłupie zapewniają mu ruchomość, ale niekiedy może zdarzyć się tak, że jeden z nich ulegnie odkształceniu – wówczas dochodzi do przepukliny jądra miażdżystego, potocznie nazywanej dyskopatią. Wypchnięty fragment krążka (dysku) wywiera wtedy nacisk na korzenie nerwowe, co z kolei może powodować silny ból lub ograniczenie ruchomości związane z osłabieniem siły mięśniowej czy nawet czucia. Jeśli leczenie zachowawcze w formie ćwiczeń fizjoterapeutycznych, terapii manualnej lub osteopatii nie przyniesie poprawy w dłuższym okresie albo gdy dolegliwości permanentnie powracają, konieczny może okazać się zabieg operacyjny – najczęściej w postaci mikrodiscektomii odcinka lędźwiowego bądź szyjnego, w zależności od przypadku.
Na czym polega zabieg mikrodiscektomii?
Mikrodiscektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym, wykonywanym w celu usunięcia fragmentu krążka międzykręgowego uciskającego nerwy (tzw. odbarczenie). Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym, a pacjent zostaje ułożony najczęściej na brzuchu przy zabiegu na poziomie odcinka lędźwiowego oraz na plecach z głową odchyloną do tyłu przy operacji odcinka szyjnego. Specjalista neurochirurgii wykonuje bardzo niewielkie nacięcie na skórze, następnie delikatnie odsuwa mięśnie osłaniające kręgosłup i usuwa fragment krążka międzykręgowego uciskający nerwy. Niekiedy dodatkowo wprowadza się także implant stabilizujący – często ma to miejsce w przypadku mikrodiscektomii odcinka szyjnego.
Cały zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny, oczywiście wszystko zależne jest jednak od stopnia zaawansowania zmian oraz etapu, na którym pacjent został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego (bardzo często chorzy odsuwają myśl o operacji do ostatniej chwili, co może niestety wpłynąć w skrajnych przypadkach do powstania nieodwracalnych zmian – wtedy też zabieg jest bardziej skomplikowany).
Zalecenia po operacji
Bezpośrednio po zabiegu mikrodiscektomii pacjent spędza w szpitalu od 1 do 3 dni, ale już w kolejnej dobie po operacji rozpoczyna się rekonwalescencja. Szwy w miejscu nacięcia zdejmuje się natomiast mniej więcej po 7-10 dniach. Wtedy też pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące postępowania w okresie powrotu do sprawności. Na pierwszym etapie rehabilitacji, trwającym ok. 2-4 tygodnie, należy kategorycznie unikać:
- schylania się,
- gwałtownych skrętów tułowia,
- dźwigania przedmiotów cięższych niż 1 kg,
- prowadzenia pojazdów
Trzeba też pamiętać o tym, by nie spędzać w pozycji siedzącej więcej niż 15-30 minut, ale jednocześnie nie unikać ruchu – wskazane są krótkie spacery, odpoczynek na leżąco i wykonywanie ćwiczeń wskazanych przez lekarza lub fizjoterapeutę. Nie powinno się również korzystać z komunikacji miejskiej ani wykonywać żadnych forsownych czynności związanych z gwałtownymi ruchami.
Kolejny etap rekonwalescencji
Po 2-4 tygodniach wskazana jest wizyta kontrolna u specjalisty, który zdecyduje o dalszym postępowaniu w kolejnym etapie rehabilitacji. Wówczas często wprowadza się nieco bardziej zaawansowane ćwiczenia, ale wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta i postępu gojenia. Wśród zaleceń może pojawić się m.in. możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w gorsecie/kołnierzu stabilizującym czy podnoszenia przedmiotów o wadze do 5 kg. Powrót do pełni sprawności następuje zaś zazwyczaj po upływie od 6 do 12 tygodni; wtedy można też wrócić do pracy.
W Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS na Ursusie w Warszawie zapewniamy kompleksową, specjalistyczną pomoc w rekonwalescencji dla Pacjentów po zabiegu mikrodiscektomii, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Od osteopatii, terapii manualnej lub ćwiczeń fizjoterapeutycznych po zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak krioterapia, laseroterapia czy pole magnetyczne – zadbamy o Twój powrót do pełni sprawności.