Rehabilitacja po zerwaniu mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa)

Mięsień dwugłowy ramienia, popularnie zwany bicepsem, jest mięśniem, który doskonale zna każdy z nas. To właśnie dzięki niemu możemy zginać rękę w łokciu, a przez to podnosić najróżniejsze przedmioty, od lekkich sztućców po ciężkie kartony czy meble. Biceps jest zatem na co dzień narażony na mnóstwo rozmaitych obciążeń, a przekroczenie jego możliwości może skutkować bardzo poważną kontuzją, czyli zerwaniem

Przyczyny i objawy zerwania bicepsa

Biceps przytwierdzony jest do kości ramiennej za pomocą ścięgien z dwóch stron – przy łokciu oraz barku. Do zerwania może dojść przy przekroczeniu możliwości fizycznych mięśnia – najczęściej w wyniku przeciążenia długotrwałym, powtarzającym się dźwiganiem ciężkich przedmiotów lub nagłym szarpnięciem. Z tego powodu zerwanie bicepsa bywa problemem u sportowców, zwłaszcza uprawiających np. tenis ziemny, siatkówkę kulturystykę oraz sporty walki, choć uraz ten może dotknąć osoby niezależnie od aktywności fizycznej.

Zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia daje bardzo wyraźne, natychmiastowe objawy, które nierzadko pozwalają na postawienie szybkiej diagnozy. Przede wszystkim po wystąpieniu urazu pojawia się bardzo silny ból. Ograniczona zostaje ruchomość i siła całej kończyny, a w miejscu zerwania pojawia się obrzęk sięgający niekiedy do nadgarstka oraz krwiak wynikający z przerwania naczyń krwionośnych.

Leczenie oraz rehabilitacja po zerwaniu bicepsa

W przeciwieństwie do naderwania, zerwanie bicepsa całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie kończyny, dlatego uraz ten wymaga profesjonalnej diagnozy lekarskiej, leczenia, a następnie odpowiedniej rehabilitacji. W przypadku pacjentów młodych, aktywnych fizycznie, a także zawodowych sportowców pierwszym krokiem jest operacyjna repozycja zerwanego ścięgna, a dalej właściwa terapia. Z operacji można zrezygnować u osób starszych lub mających przeciwwskazania do zabiegu – wówczas leczenie zachowawcze okaże się skuteczne, ale kończyna nie powróci do pełni sprawności sprzed urazu.

W obu przypadkach konieczna pozostaje jednak rehabilitacja, dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. W pierwszym etapie wykonuje się terapię manualną lub osteopatyczną oraz proste, ostrożne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśnia i przywrócenie mu zdolności rozciągania, pozwalające jednocześnie na prawidłową regenerację. Z czasem stają się one coraz bardziej zaawansowane, a rehabilitację można dalej wspierać poprzez:

Powrót do pełni sprawności może zająć nawet kilka miesięcy, ale z pomocą specjalistów, takich jak pracownicy naszego centrum rehabilitacji na Ursusie w Warszawie, bez wątpienia będzie on skuteczny.

Nasi partnerzy