Rehabilitacja po złamaniu ręki i nie tylko
Złamanie to przypadłość, która może dotknąć każdego z nas. Nie ma znaczenia to ile mamy lat — chociaż osoby w zaawansowanym wieku muszą liczyć się z tym, że ich kości są bardziej narażone na urazy — ani to, czym się zajmujemy na co dzień. Tak naprawdę do złamania równie często dochodzi podczas intensywnej aktywności fizycznej, co delikatnej rozgrzewki. Tego typu uraz bardzo często jest wynikiem upadku bądź innej sytuacji, w której dochodzi do bezpośredniego kontaktu. Co ważne, każde złamanie wiąże się z koniecznością wizyty w poradni ortopedycznej. Należy przeprowadzić pełną diagnostykę, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli podjąć odpowiednią decyzję co do dalszego postępowania. Trzeba pamiętać, że źle zrośnięta kość to pierwszy krok do trwałego uszczerbku na zdrowiu, dlatego tak ważny jest właściwy plan leczenia.
Rodzaje złamań, czyli podpowiadamy, jak wybrać właściwe leczenie
Istnieje wiele rodzajów złamań, jednak podstawowe z nich to złamanie bez przemieszczenia oraz takie, w którym przemieszczenie występuje. Te pierwsze zazwyczaj leczymy zachowawczo, a więc polegając na opatrunku gipsowym. Kluczowe tutaj jest unieruchomienie złamanej kończyny. W przypadku złamań z przemieszczeniem konieczny jest zabieg operacyjny. Z reguły odbywa się on w pełnej narkozie, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. W przypadku ciężkich, otwartych złamań operacja to bardzo często jedyny sposób, by uniknąć konieczności amputacji kończyny. Dopiero po przeprowadzeniu leczenia możemy rozpocząć rehabilitację złamanej ręki lub nogi.
Rehabilitacja ręki po złamaniu — absolutna konieczność
Rehabilitacja po złamaniu ręki, czy nogi to pierwsze, o co powinniśmy zadbać. W zależności od tego, jakie leczenie zostało w naszym przypadku zastosowane, musimy dopasować do niego sposób rehabilitacji. Przy pełnym unieruchomieniu ręki dobrze jest skorzystać z zalet pola magnetycznego bądź wypróbować specjalistyczny laser, doskonały na złamanie kości. Jeżeli natomiast przeszliśmy zabieg operacyjny, warto postawić również na krioterapię. Oczywiście także terapia ruchowa — o ile to możliwe — jest dobrym wyborem.
Odpowiednie odżywianie wsparciem rehabilitacji po złamaniu.
Wiele osób zapomina, że rehabilitacja złamanej ręki czy nogi to nie wszystko. Należy zadbać o właściwe odżywianie, które dostarczy organizmowi budulec do naprawy złamanych kości. Chodzi głównie o wapń, ale nie można też pominąć innych witamin i minerałów — witaminy D, K, B6, magnezu. Nabiał, ryby, odpowiednie warzywa, o tym zwłaszcza powinniśmy pamiętać. Tylko całościowe podejście do leczenia oraz rehabilitacji po złamaniu zagwarantuje nam sukces.
Fizykoterapia po złamaniach, czyli kolejny krok ku zdrowiu.
Po tym, jak leczenie dobiegnie końca, a więc nasza kończyna nie będzie dłużej unieruchomiona, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić jej możliwości ruchowe. Następnie, w zależności od tego, jaki jest jej stan, rozpoczynamy kolejny etap rehabilitacji po złamaniu. W pierwszej kolejności stosowana jest fizykoterapia, a później terapia manualna. Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub doznałeś złamania i chcesz je prawidłowo wyleczyć — skontaktuj się z nami bądź odwiedź naszą klinikę mieszczącą się przy ulicy Gierdziejewskiego 7 w Warszawie (dzielnica Ursus). Zapraszamy.
Rehabilitacja ręki po złamaniu
Po ściągnięciu gipsu ze złamanej kończyny następuje wymagający i czasochłonny proces rehabilitacji. Niezależnie od tego, czy złamanie dotyczy ręki, czy nogi, warto najpierw skonsultować swój przypadek z doświadczonym fizykoterapeutą. Duże znacznie w procesie powrotu do pełnej sprawności ma bez wątpienia rodzaj złamania oraz ogólny stan kończyny po wypadku. Na tej podstawie rehabilitant będzie mógł dopasować zakres ćwiczeń do tego, aby uzyskać możliwie najszybsze rezultaty.
Rehabilitacja po złamaniu ręki
Wśród sposobów na skuteczną rehabilitację po złamaniu ręki, znajdziesz nie tylko ćwiczenia ruchowe, ale także masaże czy odpowiednie uciskanie kończyny, aby przywrócić mięśnie do stanu sprzed złamania. Dzięki wsparciu doświadczonego zespołu pracującego w Centrum Rehabilitacji Osteomedis zredukujesz ból długo unieruchomionej kończyny, nauczysz się, jak prawidłowo mobilizować rękę w domu, a także otrzymasz zabiegi, które znacząco przyspieszą regenerację. Decydując się na leczenie w naszym gabinecie masz pewność, że wszelkie czynności wykonywane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę fizykoterapeutów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną.
Laser na złamanie kości
Złamania nie dotyczą jedynie kończy dolnych i górnych – często występują w innych, znacznie trudniejszych do wyćwiczenia miejscach. Właśnie dlatego oprócz terapii manualnych mamy do zaoferowania naszym Pacjentom wiele innych sposobów na szybkie wyleczenie stanu po złamaniu. Między innymi korzystamy z zabiegów wykonywanych zaawansowaną techniką laserową. Laser działa na złamanie kości przyspieszając zrastanie i wzmacniając tkanki wokół uszkodzonego obszaru. Zapraszamy wszystkich chętnych Pacjentów do kontaktu i umawiania wizyty u naszych specjalistów!
Czy laser na złamanie kości naprawdę działa?
Laseroterapia jest jednym z narzędzi, które mogą być wykorzystane w procesie rehabilitacji po złamaniu kości. Terapia polega na stosowaniu światła o określonej długości fali, które wchłaniane jest przez tkanki, co powoduje ich stymulację i pobudzenie do regeneracji. W przypadku złamania kości laser może być stosowany do przyspieszenia procesu gojenia, wzmacniania tkanek wokół uszkodzonego obszaru oraz łagodzenia bólu i stanów zapalnych.
Na czym polega rehabilitacja po złamaniu kości z wykorzystaniem technologii laserowej?
Laseroterapia działa na zasadzie fotobiostymulacji, czyli procesu, w którym energia świetlna dostarczana przez laser jest absorbowana przez tkanki, co prowadzi do aktywacji procesów metabolicznych, zwiększenia przepływu krwi oraz wzrostu produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu laseroterapia może przyspieszyć proces zrastania kości, a także wspomóc proces regeneracji tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna czy więzadła. Co ważne, laser na złamanie kości to bezpieczna, bezinwazyjna metoda, którą stosuje się u Pacjentów w każdym wieku. Przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda rehabilitacji po złamaniu w danym przypadku.