Zastosowanie elektrostymulacji w pediatrii

Elektrostymulacja jest jedną z metod rehabilitacji, która znajduje zastosowanie zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Doskonale sprawdza się w terapii po urazach bądź kontuzjach, przez zapobieganie atrofii mięśniowej w wyniku długotrwałego unieruchomienia kończyn, w procesach rehabilitacyjnych najmłodszych zmagających się z zaburzeniami rozwojowymi. Z uwagi na dynamiczny rozwój tej techniki cały czas poszukuje się nowych obszarów jej zastosowania.

Na czym polega elektrostymulacja?

Elektrostymulacja wykorzystuje prąd stały, impulsowy do pobudzania pracy mięśni, co wywołuje skurcze odpowiadające tym, które występują podczas ćwiczeń siłowych. Impulsy elektryczne imitują zatem sygnały nerwowe przesyłane przez mózg. Co ważne, aparaty do elektrostymulacji mają wbudowane różne programy, a ich wybór wiąże się bezpośrednio z rodzajami włókien mięśniowych (które dzielimy m.in. w zależności od prędkości kurczenia). Warto zaznaczyć, że elektrostymulacja oddziałuje też na nerwy czuciowe, co oznacza, że wysyłane przez aparat sygnały mogą znieczulać oraz zmniejszać dolegliwości bólowe.

Metodę tę stosuje się przede wszystkim w przypadku zaniku, osłabienia i niedowładu mięśni, a także w sytuacjach takich jak np. porażenie nerwu trójdzielnego czy twarzowego, porażeniu nerwu strzałkowego lub promieniowego. Ponadto elektrostymulacja okazuje się skutecznym rozwiązaniem w pediatrii przy mózgowym porażeniu dziecięcym.

Rehabilitacja dzieci z wykorzystaniem elektrostymulacji

Rehabilitacja z zastosowaniem elektrostymulacji w pediatrii przebiega zazwyczaj w pozycji leżącej lub siedzącej. Na danym obszarze ciała małego pacjenta układa się gaziki namoczone w wodzie, z kolei na nich umieszcza się elektrody podłączone do urządzenia. Całość przytwierdza się za pomocą elastycznych opasek lub woreczków z piaskiem tak, aby elektrody i gaziki nie zmieniały swojego położenia w trakcie zabiegu. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się elektrody samoprzylepne, które skracają czas aplikacji zabiegowej.

Kolejno następuje ustawienie parametrów w aparacie, dostosowanie właściwej dawki natężenia, a wreszcie rozpoczęcie zabiegu. W trakcie jego trwania pacjent odczuwa samoistne napinanie się poszczególnych mięśni lub grup mięśniowych z różną siłą i częstotliwością. Fizjoterapeuta monitoruje ewentualne oznaki dyskomfortu ze strony małego pacjenta podczas ustawiania optymalnej dawki zabiegowej.

Jakie efekty daje elektrostymulacja?

Zabieg elektrostymulacji usprawnia procesy odżywcze mięśni, za czym idzie stopniowe zwiększanie ich siły. W przypadku uszkodzeń nerwów skutecznie zapobiega degeneracji tkanki mięśniowej, a co ważne, minimalizuje też dolegliwości bólowe i wszelkiego rodzaju napięcia. Elektrostymulacja pobudza krążenie krwi oraz limfy, poprawiając ukrwienie tkanek, usprawnia usuwanie toksyn z organizmu oraz poszerza zakres ruchomości stawów.

Jeśli chodzi o zastosowanie elektrostymulacji w pediatrii, umożliwia ona m.in.:

  • wzrost siły mięśniowej u dzieci,
  • utrwalanie prawidłowych wzorców motorycznych,
  • zwiększenie zakresów ruchu.

Zachęcamy do umówienia się na konsultację w naszym Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS zlokalizowanym w dzielnicy Ursus w Warszawie. Dołożymy wszelkich starań, aby zaproponować najskuteczniejszą formę terapii dziecięcej, z uwzględnieniem najnowocześniejszych technik, takich jak elektrostymulacja. Zapraszamy do kontaktu!

Nasi partnerzy