Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej stało się codziennością dla bardzo wielu z nas. Niestety postawa naszego ciała często jest wtedy nieprawidłowa, co niejednokrotnie prowadzi do różnorodnych konsekwencji zdrowotnych. Kłopoty zwłaszcza z kręgosłupem na różnych jego odcinkach stały się jednym z najczęstszych powodów, dla których coraz młodsi ludzie zgłaszają się po pomoc do specjalisty – należy do nich m.in. wdowi garb. Jest to potoczne określenie na charakterystyczne zgrubienie tuż za karkiem, nie tylko będące problemem estetycznym, ale też powodujące dolegliwości bólowe.
Skąd bierze się wdowi garb?
Wdowi garb, nazywany również bawolim karkiem lub garbem szyjnym, to miejsce widocznego nagromadzenia tkanki tłuszczowej zlokalizowane między szyją a odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Wraz z nim bardzo często pojawia się też wysunięcie głowy oraz barków do przodu, a także kifoza wspomnianego odcinka piersiowego, objawiająca się zaokrąglonym kształtem pleców.
W ostatnich latach częstą przyczyną pojawiania się wdowiego garbu jest powtarzające się utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała przez długi czas, co ma miejsce choćby podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Częstotliwość występowania schorzenia wzrasta także z powodu coraz powszechniejszego siedzącego trybu życia. Warto jednak pamiętać, że wdowi garb bywa też efektem innych czynników, często współistniejących, a więc np. osteoporozy, predyspozycji genetycznych, słabego wzroku (skłaniającego do pochylania głowy w kierunku monitora) lub przewlekłego stresu osłabiającego siłę mięśni karku.
Konsekwencje wdowiego garbu i jego leczenie
Obecność wdowiego garbu to problem estetyczny, ale nierzadko pociąga on za sobą także dolegliwości bólowe w obrębie odcinka szyjnego i między łopatkami. Oprócz tego może powodować też mrowienie lub drętwienie kończyn, zaburzenia połykania, ból w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy szumy uszne. Wówczas konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, aby wyeliminować dolegliwości oraz ich źródło.
W leczeniu wdowiego garbu zazwyczaj pomaga ortopeda lub fizjoterapeuta, a jeżeli schorzenie wynika z przewlekłego stresu – także psycholog. Specjalista wdraża odpowiednie zabiegi, takie jak terapia manualna, masaż tkanek głębokich, torowanie nerwowo-mięśniowe (PNF) czy taping. Ponadto chory powinien wykonywać samodzielnie ćwiczenia w domu, mające na celu rozluźnianie i wzmacnianie mięśni, a także wykształcanie nawyku prawidłowej postawy ciała. Jeśli zaś leczenie zachowawcze nie zadziała, przeprowadza się zabieg operacyjny, aby usunąć wdowi garb.
Profilaktyka wdowiego garbu na co dzień
Podobnie jak w przypadku każdego schorzenia, przy wdowim garbie podstawę stanowi profilaktyka. Należy więc pamiętać o prawidłowej postawie ciała, zwłaszcza przy wielogodzinnym przebywaniu w pozycji siedzącej. Warto zadbać też o wygodną poduszkę (np. ortopedyczną), aby zatroszczyć się o odpowiednie ułożenie kręgosłupa w czasie snu, a na kłopoty ze wzrokiem reagować niezwłocznie okularami korekcyjnymi. W ten sposób unikniemy pojawienia się wdowiego garbu, pogarszającego dobrostan fizyczny oraz psychiczny.