
Blokada to potoczna nazwa iniekcji, czyli podania substancji leczniczej za pomocą strzykawki i igły np. do stawu lub w mięsień. To specjalistyczny zabieg ortopedyczny polegający na aplikacji środków sterydowych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Po jej zastosowaniu, wbrew powszechnie stosowanemu nazewnictwu, dany obręb układu ruchu nie zostaje unieruchomiony. Wręcz przeciwnie – można nim swobodnie poruszać bez odczuwania uciążliwych dolegliwości, które przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków zawodowych, treningach czy nawet podstawowych, codziennych czynności. Procedura ma charakter małoinwazyjny, a jej zadaniem jest łagodzenie ostrego bądź przewlekłego stanu zapalnego.
Jak dokładnie działa iniekcja sterydowa?
Lekarz stosuje blokadę w miejscu, z którego pochodzi ból. Zawartość zastrzyku dobiera ściśle do potrzeb pacjenta, przy czym najczęściej jest to preparat z kortykosteroidami. To substancje przypominające hormony kory nadnerczy, odpowiedzialne za niwelowanie stresu wywoływanego czynnikami chorobotwórczymi i urazami.
Kiedy stosuje się iniekcję sterydową?
Zabieg, jakim jest iniekcja sterydowa, stanowi ulgę szczególnie w przypadku ostrego lub przewlekłego bólu kolana, nadgarstka, barku, stopy i nie tylko. Dzięki blokadzie lekarz może złagodzić dolegliwości przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu oraz związane z szeregiem schorzeń, na przykład:
- dną moczanową,
- reumatoidalnym zapaleniem stawów,
- rwą kulszową,
- dyskopatią kręgosłupa,
- zmianami zwyrodnieniowymi kolana,
- zapaleniem kaletek,
- tendinopatią.
Należy zaznaczyć jednak, że iniekcja dostawowa przez pewien czas, najczęściej na kilka lub kilkanaście tygodni, niweluje dolegliwości związane z różnymi schorzeniami. Niestety nie powoduje pozbycia się problemu na stałe. Tego można dokonać wyłącznie poprzez wyleczenie czynnika chorobotwórczego.
Ortopedzi wdrażają blokadę także w celach diagnostycznych, ponieważ dzięki niej mogą określić dokładne źródło bólu. Pozwala ona sprawdzić, skąd pochodzą dolegliwości poprzez wyłączenie przewodnictwa nerwowego w konkretnym miejscu.
Blokada sterydowa a skutki uboczne
Zdarza się, że po blokadzie występują skutki uboczne. Do najczęstszych z nich zalicza się między innymi:
- dyskomfort oraz ból w miejscu zastrzyku utrzymujący się kilka dni,
- widoczny krwiak,
- wyraźne zaczerwienienie miejsca wkłucia oraz obrzęk
- podwyższony poziom cukru we krwi przez kilka dni – w przypadku cukrzyków,
- podwyższone ciśnienie przez kilka dni – w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.
Każdy organizm może w odmienny sposób zareagować na iniekcję sterydową, dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy po zastrzyku – należy zgłosić to do lekarza.