Kręgosłup stanowi podporę dla całego naszego ciała, a zarazem kluczowy element układu mięśniowo-szkieletowego, umożliwiającego nam ruch. Dzięki niemu możemy wykonywać rozmaite codzienne czynności, od chodzenia po podnoszenie przedmiotów. Ta ostatnia nierzadko bywa jednak źródłem problemów z kręgosłupem, jeśli nie jest wykonywana prawidłowo. Niewłaściwe dźwiganie ciężkich przedmiotów może bowiem doprowadzić do dolegliwości bólowych, a niekiedy nawet do poważnych urazów uniemożliwiających poruszanie się.
Konsekwencje niewłaściwego dźwigania
Ból kręgosłupa miewa zróżnicowane przyczyny, a jedną z najczęstszych z nich jest zespół przeciążeniowy, który, choć może być wynikiem np. pracy siedzącej, częściej bywa rezultatem nieodpowiedniego dźwigania. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób prowadzi bowiem do dużych obciążeń odcinka lędźwiowego, co z kolei skutkuje nadmiernym napięciem mięśni, więzadeł, a także krążków międzykręgowych. W poważniejszych przypadkach może też dojść np. do dyskopatii.
Co ważne, przeciążenie kręgosłupa nie musi objawić się w postaci urazu ostrego, nagłego. Może wystąpić dopiero po dłuższym czasie regularnego dźwigania – mówimy wtedy o urazach kumulacyjnych.
Technika prawidłowego podnoszenia przedmiotów
Choć podnoszenie przedmiotów wydaje się prozaiczną czynnością, jej nieprawidłowe wykonywanie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio dźwigać, aby uniknąć dolegliwości bólowych – zwłaszcza jeśli wykonujemy na co dzień pracę fizyczną.
- Przede wszystkim nie należy podnosić ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach, pochylając kręgosłup – jest to podstawowa przyczyna przeciążeń.
- Należy podejść jak najbliżej przedmiotu, zwracając się w stronę, w którą zamierzamy go przenieść, stanąć w lekkim rozkroku na szerokości bioder, a następnie ugiąć kolana do maksymalnie 90 stopni, bez garbienia się.
- Ciężar trzeba podnosić obiema rękami, stopniowo, a gdy wyprostujemy nogi oraz kręgosłup, powinniśmy przenosić przedmiot z tułowiem nieznacznie pochylonym do przodu.
- Jeśli musimy obrócić się z podniesionym przedmiotem, odwracajmy się stopami, a nie tułowiem.
- Należy trzymać przedmiot jak najbliżej ciała, aby zredukować ryzyko urazu.
- Jeżeli chcemy umieścić ciężki obiekt np. na wysokiej półce, trzeba przysunąć się do niej, równomiernie rozłożyć ciężar obiema rękami i nie prostować ich całkowicie. Jeśli zaś zamierzamy odstawić go na ziemię, należy ponownie zrobić to powoli, bez garbienia się, zginając nogi w kolanach.
- W przypadku noszenia ciężkich przedmiotów na ramionach (np. plecaków), nie należy nosić ich na jednym ramieniu. Zamiast tego trzeba równomiernie rozłożyć ciężar na obu rękach, choćby za pomocą dwóch toreb.
Tym, o czym nigdy nie należy zapominać, jest też oczywiście unikanie podnoszenia przedmiotów, które są dla nas zbyt ciężkie. W przypadku pojawienia się choćby niewielkiego bólu podczas dźwigania trzeba zaś natychmiast przerwać wykonywanie czynności.
Ćwiczenia na kręgosłup i wsparcie fizjoterapeuty
Poza prawidłową techniką podnoszenia ciężkich przedmiotów warto ćwiczyć również mięśnie pleców i brzucha, co pomoże zadbać o zdrowy kręgosłup. W razie dolegliwości bólowych należy natomiast skontaktować się ze specjalistą, takim jak eksperci z Centrum Rehabilitacji OSTEOMEDIS na Ursusie w Warszawie. W przypadku przeciążeń wdrożymy odpowiednią terapię, a także udzielimy wszelkich wskazówek, jak bezpiecznie dźwigać, aby się nie przedźwigać.