Jaki wpływ mają wady stóp na bóle kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa najczęściej kojarzymy z przeciążeniami (np. po dźwiganiu ciężkich przedmiotów), a także z długotrwałym utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji ciała, choćby podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem (praca statyczna). Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że dolegliwości bólowe w obrębie pleców mogą być również wynikiem problemów ze stopami. Mimo że z pozoru są to dość oddalone od siebie struktury, to mają one bardzo istotne powiązania. To w końcu stopy utrzymują ciężar całego ciała, a ich wady wpływają na cały układ mięśniowo-szkieletowy człowieka, warunkują odpowiednie ustawienie stawów kolanowych, biodrowych, a także równowagę statyczną miednicy.

Dlaczego problemy ze stopami mogą powodować ból kręgosłupa?

Układ mięśniowo-szkieletowy można porównać do naczyń połączonych – wszystkie jego elementy mogą bowiem mieć wpływ na siebie nawzajem. Właśnie w ten sposób działają korelacje kręgosłupa i stóp. Wady tych ostatnich powodują bowiem niewłaściwe zamortyzowanie ciężaru ciała, nieprawidłową pozycję miednicy oraz wspomniane wyżej asymetrie stawów kolanowych i biodrowych. To z kolei wpływa na pojawienie się problemów w zakresie napięcia mięśni i więzadeł całego kręgosłupa, wywołując z czasem dolegliwości bólowe.

Wady stóp wpływające na kręgosłup

Wśród najpowszechniejszych wad stóp, które mogą powodować bóle kręgosłupa, należy wymienić nadpronację. Schorzenie to polega na nieprawidłowym skręcaniu (koślawieniu) do zewnątrz guza piętowego z jednoczesnym skręceniem do wewnątrz przodostopia. W rezultacie dochodzi do obniżenia łuków stopy (podłużnego i poprzecznego), a to wpływa na niewłaściwą pozycję całej kończyny dolnej, łącznie ze stawami kolanowymi i biodrowymi, a wraz z nimi – miednicy. W dolnym odcinku kręgosłupa występuje wówczas ciągłe napięcie mięśniowo-więzadłowe mogące powodować ból o charakterze przeciążeniowym.

Często występującym schorzeniem stóp bywa również płaskostopie poprzeczne i podłużne, które doprowadza do nieprawidłowej pozycji miednicy oraz złej amortyzacji ciężaru ciała. Efektem tego są przeciążenia kręgosłupa wywołujące ból. Płaskostopie podłużne nietrudno rozpoznać – podczas chodzenia stopa styka się w całości z podłożem albo opiera się na wewnętrznych krawędziach.

Skuteczna terapia wad stóp

Wady stóp mogą zatem stać się przyczyną uciążliwego bólu kręgosłupa, a także poważnych deformacji innych stawów, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, który zajmie się diagnozą i wdrożeniem odpowiedniej terapii. Fizjoterapeuta wykona badanie, aby ocenić stan mięśni oraz więzadeł, ułożenie stopy podczas chodzenia i stania, a także siłę nacisku. Następnie będzie mógł zaplanować leczenie mające na celu zredukowanie bądź wyeliminowanie dolegliwości.

Do leczenia wad stóp najczęściej wykorzystuje się ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz wkładki ortopedyczne. Pierwsze mają za zadanie wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, przywrócić im odpowiednią elastyczność, a w rezultacie zredukować dysfunkcję. Noszenie indywidualnie wykonanych wkładek ortopedycznych to z kolei sposób na odciążenie przeciążonych mięśni, dociążenie tych osłabionych oraz wymuszenie prawidłowej postawy. Co więcej, wkładki przygotowane dla konkretnego pacjenta zapewniają skuteczną korektę jego wady i możliwość ich modyfikowania na podstawie bieżącego stanu stopy. W naszym centrum rehabilitacji na Ursusie w Warszawie pomagamy w radzeniu sobie z bólem kręgosłupa wynikającym z wad stóp, dlatego przygotowujemy plan fizjoterapii, jak również dobieramy indywidualne wkładki ortopedyczne. Zachęcamy do umówienia wizyty!

Nasi partnerzy